سرب از جمله فاتی است که موارد استعمال بسیار دارد.سرب چه به صورت غبار و چه به صورت نمک های مختلف،از طریق دودکش کارخانه های مختلف وارد هوا می گردد.با همه این احوال خطرناک ترین و وسیع ترین مرکز پخش این ماده سمی از محیط زیست،اتومبیل است.در بنزین با ترکیبات تتراتیل سرب 4 pb(c2h5) و تترامتیل سرب pb(H3) یافت می شود.در اثر سوختن بنزین از اتومبیل،سرب تبدیل به اکسید سرب شده و به این صورت از لوله اگزوز خارج و به همین صورت نیز بوسیله هوای مورد تنفس وارد بدن انسان می شود.در آلمان غربی سالانه بین 7000تا 8000 تن سرب وارد هوا می گردد.در تمام دنیا مقدار سرب تولید شده بوسیله اتومبیل ها و کارخانه های صنعتی به سالانه حدود 500000 تن می زسد.

انسان ها،حیوانات و گیاهان سرب سرب را به صورت مختلف به بدن خود راه می دهند.سرب می تواند از طریق اب های آلوده وارد نتایج اب های نوشیدنی گشته،از طریق اگزوز اتومبیل ها وارد هوا وبالاخره وارد ریه گردد و از طریق دودکش کارخانه ها وارد هوا و بعد وارد مواد غذایی می شود.با این حال هوای الوده به سرب مهم ترین عامل گسترش این آلودگی است.

سرب وارد شده در هوا به سختیمی توان تحت کنترل در آورد.آنچه سبب نگرانی است تاثیر طویل المدت سرب بر روی محیط زیست می باشد.به عنوان مثال زمین های مجاور خیابان ها و اتوبان ها با ترافیک شدید،همه با فاصله حدود 0/5 یا 1 کیلومتری خیابان آلوده به سرب می باشند.هم چنین در مورد موقعیت اقیانوس ها در رابطه با آلودگی به وسیله سرب باید گفت که مقدار سرب موجود در اقیانوس ها امروزه حدود 50 برابر مقدار طبیعی خود می باشد.

علائم بیماری حاصل از سرب کاملا متفاوت ودر وهله اول غیر قابل تشخیص می باشد.در مراحل اولیه بی حوصلگی،بی اشتهایی و کمبود تحرک را می توان نامبرد.

کم شدن وزن و خون علائم دیگری از مسمومیت در اثر سرب می باشد.در بین بانوان عادت ماهانه صورت نمی گیرد و یا به تعویق می افتد.تغییرات کلی نیز در شکل خون به وجود می اید.گلبول های قرمز خون تغییر شکل می دهند.در اثر رسوب سرب در دهان،لثه و دندان ها به رنگ حاکستری در می آیند.این رنگ خاکستری می تواند حتی بعد از رفع مسمومیت نیز مدتی پابرجا بماند.

اثرات مسمومیت ناشی از سرب می تواند دامنه گسترده تری پیدا کند و به مشکلات و نارسایی های زیر مبتنی گردد:

-کاهش ضربان نبض

-ازدیاد فشار خون 

-چروک خوردن کلیه

-پارگی یا درد شدید عضلات(پارگی عضلات در اثر از دست دادن خاصیت کششی)

بیماری های مغزی همراه با سر درد های شدید

-صرع

علاوه بر بیماری های نامبرده،تاکنون در اثر مسمومیت سرب،بیماری های عصبی،فلج،بیماری های مفصل و کم خونی مشاهده شده است.همچنین در اثر وجود سرب در بدن احتمال تغییرات ژنتیک و یا به طور کلی دگرگونی عوامل ارثی نیز موجود است.

مسمومیت های شدید در اثر سرب معمولا بین انسان هایی رایج است که تماس مداوم با سرب دارند.از آن جمله کارگران کارخانه هایی که به نحوی با سرب در تماس هستند را می توان نام برد.

در اینجا لازم به ذکر است که وضع سلامتی پلیس های راهنمایی،که اکثر در خیابان های پر رفت و آمد خدمت می کنند باید در رابطه با مسمومیت سرب مورد بررسی قرار گیرد.زیرا هوای مورد استنشاق این اشخاص علاوه بر آلوده بودن به سایر مواد مولد آلودگی همواره آغشته به سرب می باشد و حفظ سلامتی این افراد وظیفه تمام افراد جامعه است.


Environmental Health

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مامۆستایانێ ئایینی حەق بێژ خلاصه کتاب و جزوات درسی دریا گرافیک طراحی سایت، سئو، طراحی فروشگاه اینترنتی تدریس دروس پایه دهم، یازدهم، دوازدهم Nikan Farayandno Andish سرباز کماندار : خاطرات سربازی من هیأت ورزش های همگانی استان ایلام مقالات ارایشی بسم رب الشهدا و الصدیقین